Psychologické aspekty odlúčenia boli témou seminára
Profesionálni vojaci veliteľstva síl výcviku a podpory v Trenčíne sa v utorok 29. marca 2011 zúčastnili spoločensko-vedného seminára na tému „Psychologické aspekty vplývajúce na odlúčenie profesionálneho vojaka“, ktorý prednášala kapitánka Michaela Štammová z Veliteľstva pozemných síl OS SR.
Pani kapitánka vo svojej prednáške hovorila o ťažkostiach profesionálnych vojakov a ich rodinných príslušníkov najmä počas odlúčenia a nasadenia v mierovej operácii. Predstavila emocionálne cykly odlúčenia v priebehu jednotlivých fáz nasadenia, ktorými sú na začiatku blížiace sa odlúčenie a príprava naň, zmierenie rodiny s odlúčením, následný emocionálny chaos a zmätok po nasadení, zotavenie, stabilizovanie a prispôsobenie sa novým podmienkam či očakávanie návratu partnera. Medzi dôvody nepohody, ktoré vojaci a ich partneri majú počas nasadenia patrí nenaplnená potreba blízkosti, problém adaptovania sa na samostatný život, rôzne myšlienkové obsahy, zmena priorít a postojov či narušenie životných stereotypov po návrate. „Deti sú však skupinou, pre ktorú je odlúčenie obzvlášť zaťažujúce. Zmeny sú pre nich mätúce nakoľko strácajú pocit bezpečia,“ zdôraznila kapitánka Štammová a téme detí venovala zvýšenú pozornosť.
Príslušníci veliteľstva síl výcviku a podpory sa zúčastňujú spoločensko-vedných seminárov pravidelne každý mesiac. Doteraz vo výcvikovom roku 2011 absolvovali prednášky na tému „Alkohol, drogy a sexualita v Ozbrojených silách SR“ či „Vojnové právo" a v najbližších mesiacoch sa zoznámia s problematikou Československých légií v priebehu Prvej svetovej vojny a Ochranou kultúrneho dedičstva v prípade ozbrojeného konfliktu.